Intervju v živo z mag. Violeto Bulc o nastanku InCo knjige z naslovom The magic of contribution in izkušnjah preteklih 7 let si lahko ogledate 2. oktobra ob 17.00 uri na http://new.livestream.com/zivo/TheMagicofContribution.
Violeta pravi: Please put it in your calendar - live streaming of "The Magic of Contribution": http://new.livestream.com/zivo/TheMagicofContribution. Let's connect and share... all the links of a similar nature of people that will join us will be added to the Internet channel node.
PRVI FOTO UTRINKI S KONFERENCE
Čestitamo partnerju, InCo gibanja, Bojanu Breclju za njegovo nominacijo za "naj podjetniška ideja" in čudovito demonstracijo njegove ideje o bodočih fotografskih studijih v Mestni hiši v Ljubljani.
InCo gibanje je v koordinaciji podjetja Vibacom 8. decembra 2009 organiziralo letno zaključno srečanje gibanja, imenovano Ozimnica idej. Dogodek se je odvijal v Mestnem muzeju v Ljubljani, udeležilo se ga je preko 50 soustvarjalcev InCo gibanja (članov, partnerjev, podpornikov). Namen srečanja je bil predstaviti letno publikacijo Manifest InJo-InCo 2009 in razpravljati o pobudah za razvoj inovativnosti in inovacijskega komuniciranja v slovenskem prostoru v 2010.
Zbrane je najprej pozdravil mag. Blaž Kavčič, predsednik Državnega sveta RS, in predstavil svoj pogled na pomen civilne družbe v ustvarjanju inovativne družbe, pri čemer je izpostavil:"Svet se deli na inovativne družbe, ki predstavljajo 20 odstotkov človeštva, preostali del je povprečen, rutinski. In Slovenija želi biti inovativna. Inovativnost je v veliki meri odvisna od znanja – torej od vlaganja v inovativno šolo in dodatno usposabljanje ter od vrednot, ki smo jih kot družba vzeli za svoje in po katerih opredeljujemo standarde lastnega ravnanja." Govor predsednika.
Nadaljevala je mag. Violeta Bulc, pobudnica in koordinatorka InCo gibanja, ki je opredelila vlogo InCo gibanja v slovenskem prostoru in poudarila: »InCo gibanje vzpodbuja k aktivnemu dialogu med različnimi deležniki inovacijskega prostora, k medgeneracijskemu povezovanju in soočanju mladostne drznosti z modrostjo izkušenj in življenjskih uvidov starejših. Zato poskuša v svojih vrstah aktivirati čim večji obseg človeškega kapitala, ki obstaja v prostoru, ne glede na starost, spol, spolno ali versko pripadnost. Hkrati prek svojih projektov ves čas testira različne oblike mrežnega delovanja, odločanja, organiziranja, ki so temelj učinkovitih inovacijskih sistemov in procesov. S svojo proaktivno držo in profesionalnim pristopom pa akumulirane izkušnje, spoznanja in razmišljanja vpenja v evropsko in svetovno zakladnico znanj.«
V nadaljevanju je Estera Lah Poljak, vodja projekta InCo gibanje in urednica Manifesta, predstavila samo letno publikacijo Manifest InJo-InCo 2009, v katerem je predstavljen prispevek InCo gibanja z letnim pregledom dogodkov in projektov. Poudarila je, da je: »Manifest že s samim imenom zahteva neko akcijo oz. manifestacijo, zato na začetku podajamo pobude za inovativni preboj Slovenije, ki so nastale na osnovi razmišljanj, dialogov in izkušenj iz projektov InCo gibanja na področju inovacijskega komuniciranja in novinarstva v letu 2009. V drugem delu Manifesta poleg predstavitve koncepta InCo gibanja podajamo projekte in dogodke, ki smo jih ozavestili kot del InCo gibanja.
Violeta Bulc je predstavila 12 ključnih pobud InCo gibanja za 2010, ki se nahajajo v Manifestu, iz tega se je z udeleženci razvil tudi obširen dialog. Posamezni koordinatorji projektov, ki se odvijajo v sklopu InCo gibanja so predstavili svoje videnje na razvoj inovacijskega komuniciranja v Sloveniji, ostali udeleženci pa so podali svoja mnenja in pobude, ki so jih imeli možnost tudi zapisati in jih oddati v t.i. Škatlo odprtih pravic.
InCo konferenca 2009[/url] (Konferenca o inovacijskem komuniciranju), ki jo je organiziralo podjetje Vibacom d.o.o., iniciator in koordinator InCo gibanja za inovativni preboj Slovenije. Konferenca je pokazala pomembnost dialoga za interdisciplinarno povezovanje in soustvarjanje inovativne družbe. Na otvoritvi konference je kot častni podpornik nastopil predsednik republike dr. Danilo Türk, ki je v svojem nagovoru izpostavil, kako pomembne za razvoj so podjetniško-civilne iniciative, kot je InCo gibanje – inovacijsko komuniciranje. Samo konferenco vidi kot priložnost, da »občutimo potencial tega prostora, da se pogovorimo o iniciativah, ki obstajajo, da damo tem iniciativam podporo, da jih podpremo kot odločilne za kakovost našega prihodnjega razvoja«. Hkrati je predsednik države poudaril, da je potrebno te iniciative mobilizirati in ideje manifestirati, in da upa, da se bo z InCo gibanjem in podobnimi iniciativami uspelo »vzpostavljati potrebne mreže v naši družbi, potrebna omrežja, mostove med izjemnimi posamezniki in organizacijami na različnih področjih. Presegati moramo ustaljene vzorce in pokazati inovativnost tudi pri ustvarjanju novih, svežih, času in prostoru odgovarjajočih socialnih in poslovnih modelov, temelječih na temeljnih vrednotah, kot je delo, kot je solidarnost« (Vir: Predsednikov govor)
Predsednikovemu nastopu je sledil govor mag. Violete Bulc iz Vibacoma, ki je predstavila pomen InCo gibanja za inovativni preboj Slovenije, katerega poslanstvo je spodbujanje aktivnega medstrukturnega dialoga in razvoj orodij za trajnostni razvoj inovativne družbe. Bulčevi je sledil nastop mag. Tatjane Fink iz Trima, ki je pokazala dobre primere, ki jih Trimo kot podjetje izkazuje v povezavi z ostalimi deležniki inovacijskega prostora.
Otvoritvenemu delu, ki ga je povezoval Peter Testen, je sledila podelitev »InJo nagrad 2009« - nagrad in priznanj za inovacijsko novinarstvo. InJo nagrade se podeljujejo posameznim novinarskim prispevkom, ki poročajo o inovacijah, inovacijskih procesih, inovativnih podjetjih, inovatorjih in inovativnih zgodbah po InJo načelih. Glavno nagrado za najboljši novinarski prispevek o inovativnosti v slovenskih javnih medijih, objavljen v letu 2008, je prejel Samo Kranjec iz Financ, in sicer za prispevek »Ustanovite slovenski klub inovacijsko odličnih.« Pod pokroviteljstvom Vibacoma bo odpotoval na 6. Konferenco o inovacijskem novinarstvu, ki se bo maja odvijala na Stanfordski univerzi. Več o InJo nagradi 2009 in prejemnikih priznanj.
Drugi del konference je potekal v sproščenem vzdušju s t.i. dialogi v interaktivnih vozliščih, v katerih so udeleženci konference z vrhunskimi strokovnjaki razpravljali o možnostih spodbujanja ustvarjalnosti in inovativnosti pri posamezniku in skupinah, v odprtem prostoru in v širši družbi. Omenjenim dialogom je sledila predstavitev posameznih dognanj in pobud v vozliščih, ki bodo zapisana, in objavljena v letni publikaciji InCo Manifest 2009. V drugem delu programa se je vzporedno odvijala tudi posebna Delavnica o inovacijskem komuniciranju za mlade. Osnovnošolci in srednješolci, prejemniki priznanj za najbolj kakovostne prispevke o inovativnosti, so se na delavnici srečali z mladimi inovatorji in ustvarjali zgodbe o njih na plakatih.
Konferenco je s glasbeno-vizualnimi vložki popestril Lado Jakša, ki je ujel ritem inovativnosti in Srca Slovenije s svojo avtorsko glasbo. Kot uvod v dialog v vozliščih pa je s svojim izvirnim vložkom nastopil priznani violinist Miha Pogačnik.
Kratek video Domna Lombergerja
Z InCo konferenco si organizator in partnerji InCo gibanja prizadevajo ozavestiti pomen dialoga za prebujanje drznosti posameznika, ustvarjalnosti prostora in inovativnosti družbe. Izpostaviti želijo pomembnost prepoznavanja, razumevanja in spodbujanja inovativnosti s pomočjo njenega celovitega in sistematičnega komuniciranja. Hkrati spodbuja sodelovanje vseh, ki tvorijo t.i. inovacijski prostor (podjetja, država, znanstvene in raziskovalne institucije, vzgojno-izobraževalni sistemi, akademske ustanove,…) ter med njimi krepi mrežne interdisciplinarne povezave. Člani programskega odbora letošnje konference so: Peter Testen (Adverbum) kot predsednik odbora, in člani odbora: Violeta Bulc (Vibacom d.o.o.), Ladeja Godina Košir (IPRK d.o.o.), Sonja Klopčič (Trimo d.d.), Jurij Giacomelli (Gorenje Design Studio, d.o.o.), Saša Gradišek (Center za razvoj Litija, d.o.o.), Mitja Jermol (CT3 - Institut Jozef Stefan), Vida Ogorelec Wagner (Umanotera), Iztok Osojnik (pesnik), Nataša Koražija (Finance d.d.), Gabrijela Hauptman (OŠ Litija), Suzana Antič (Vrtec Trnovo). InCo konferenca 2009 se je razvila kot nadgradnja Konference o inovacijskem novinarstvu in komuniciranju Stanford po Stanfordu, ki se je v Sloveniji odvijala od leta 2006. InCo konferenca 2009 predstavlja letno srečanje dosedanjih soustvarjalcev projektov inovacijskega komuniciranja in novinarstva kot tudi nekaterih ostalih projektov, ki spodbujajo inovativnost in ustvarjalnost. Namenjena je tudi vsem, ki jih tema zanima oz. želijo postati na tem področju aktivni. Gre za letni dogodek t.i. InCo gibanja za inovativni preboj Slovenije, katerega koordinator je podjetje Vibacom. Projekti in iniciative znotraj gibanja pa se soustvarjajo skupaj s t.i. partnerji InCo gibanja (Trimo, Center za razvoj Litija, Adria Mobil, BTC, Elektro Maribor, Kostak, Vinakoper, Atech, Občina Hrpelje-Kozina, IPRK, Mediade, Ljubljanski univerzitetni inkubator, Združenje Manager, Javni sklad RS za razvoj kadrov in štipendije, Institut Jožef Stefan(CT3), VPŠ DOBA, SIQ, Umanotera, Tri muhe, OŠ Litija, Vrtec Trnovo, OŠ Danile Kumar, DreamEthic Change, PROJA-Zavod za uresničevanje dobrih idej, Inštitut za inovativnost in tehnologijo, Stanfordska univerza)
V organizaciji podjetja Vibacom in Inštituta za poslovno rast in kreativnost se je 2.12.2008, v Mestnem muzeju v Ljubljani, odvijalo srečanje »Ozimnica idej« s predstavitvijo dokumenta Manifest InJo-InCo 2008. Glavni namen srečanja je bil oblikovati povzetke iniciativ in projektov inovacijskega novinarstva in komuniciranja (InJo/InCo) v slovenskem prostoru ter spodbuditi dialog s predstavniki izbranih vladnih institucij. Sporočilo dogodka je, da sta čas in prostor prav v času krize dozorela za udejanjanje medstrukturnih horizontalnih povezav ter socialnih mrež, ki vodijo k inovativnim prebojem. To dokazujejo številne iniciative in realizirani projekti, predstavljeni v Manifestu InJo-InCo 2008, ki kličejo po aktivaciji medijev, vladnih struktur in javnih finančnih virov, če naj postanejo del dnevne proaktivne razvojne politike. Vstopamo v Evropsko leto ustvarjalnosti in inovativnosti – izkoristimo priložnost za umestitev Slovenije na zemljevid inovativnih družb.
Srečanja se je udeležilo preko 30 partnerjev in podpornikov InJo-InCo koncepta, predstavniki različnih deležnikov inovacijskega prostora, kot tudi predstavniki nove vlade. Srečanje in dialog z udeleženci sta vodili spodbujevalki InJo projekta in InCo gibanja mag. Violeto Bulc, Vibacom, in mag. Ladeja Godina Košir, IPRK. Ključni poudarki srečanja so bili:
• Vloga pozitivnega odnosa do krizne situacije, aktivno prilagajanje kot odgovor na spremembe in spodbujanje k iskanju trajnostnih rešitev (kriza kot priložnost).
• Vpliv inovacijskega komuniciranja in novinarstva pri vzpostavljanju inovacijskih prostorov - kratka predstavitev pojmov in konkretnih projektov izvedenih v 2008 (Konferenca Stanford po Stanfordu 2008, Predkonferenčne InCo delavnice, InJo nagrada 2008, InJo Jr. - inovacijsko novinarstvo za osnovnošolce in srednješolce, InJo Ba. - inovacijsko novinarstvo za študente, InLoCom – inovativna lokalna skupnost).
• Izpostaviti projekte na področju InJo-InCo, ki imajo tudi v naslednjem letu razvojni potencial.
• Posredovati povzetek ugotovitev in iniciativo novi vladi za podporo projektov, ki preko inovacijskega komuniciranja spodbujajo razvoj Slovenije kot inovativne družbe.
Kot ugotavlja začetnica InJo koncepta v Sloveniji, mag. Violeta Bulc, ki v podjetju Vibacom že 4 leta izvaja InJo projekte: "Leto 2009 je proglašeno za evropsko leto ustvarjalnosti in inovativnosti. Podporniki civilne InCo iniciative nismo zaznali konkretnih programov oz. projektov, ki bi jih slovenska vlada in njene institucije podpirale. Z nabora predstavljenih projektov je razvidno, da vsebine s področja spodbujanja ustvarjalnosti in inovativnosti v prostoru obstajajo, njihovo financiranje pa ni sistemsko urejeno". "Prepoznavamo priložnost, da v kontekstu InCo gibanja povežemo vsebine in njihove nosilce z državnimi strukturami in viri financiranja ter tako v kar najkrajšem času začnemo delovati proaktivno in v inovacijsko družbo usmerjeno", dodaja mag. Ladeja Godina Košir, ki v okviru IPRK Inštituta za poslovno rast in kreativnost vzpostavlja platformo za povezovanje deležnikov inovacijskega prostora, in vzpodbuja njihovo medsebojno komuniciranje.
Člani iniciativne skupine za razvoj InJo koncepta v Sloveniji so se zbrali na uvodnem sestanku, na katerem so predstavili izhodišča za nadgradnjo in razvoj koncepta. Na srečanju je prišlo do pobude za razširitev koncepta InJo na inovacijsko komuniciranje (InCo) z upoštevanjem vseh deležnikov inovacijskega prostora.
Ključna projekta v naslednjem letu bosta junijska konferenca Stanford po Stanfordu 2008 in razpis s podelitvijo naj InJo nagrad 2008 in štipendije za Innovation Journalism Program na Stanfordski Univerzi.